Kömür Artık Dünyanın En Pahalı Fosil Yakıtı

Kömür Artık Dünyanın En Pahalı Fosil Yakıtı


En kirli ve genellikle en ucuz enerji seçeneği olan kömür şimdi dünyanın en pahalı fosil yakıtı.


Petrol’ün geçtiğimiz ayki destansı çöküşü, Bloomberg hesaplamalarına göre, küresel ham ölçütün artık enerji eşdeğeri bazında en yaygın şekilde işlem gören kömür sözleşmesinin altında fiyatlandırıldığı anlamına geliyor. Avustralya’nın ICE Futures Europe’daki Newcastle kömürü Cuma günü 66,85 $ 'a ulaştı. Brent vadeli işlemleri varil başına 26,98 dolardan sona erdi.
      ABD ve Avrupa'daki kömür kullanımı, ucuz doğal gaz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra yassı enerji talebi büyümesi nedeniyle düşerken, geleneksel olarak enerjiye aç gelişmekte olan pazarlar için en ucuz seçenek olan Asya'da tüketim artmaya devam ediyor. Aynı zamanda en kirli fosil yakıttır ve yakıldığında benzinden yaklaşık iki kat daha fazla karbon dioksit ve benzinden% 30 daha fazla yayar.
      Ham petrol fiyatlarındaki ani düşüşün bir fonksiyonu olan kömür talebindeki artıştan daha fazla olan yeni üst düzey fiyat sıralaması, santralleri ve kömürden yapılan yatırımları teşvik etmek için sürdürülmelidir. Goldman Sachs Group Inc.'e göre Japonya'da kömür kullanımı, bu yaz ucuz LNG lehine marjinal olarak düşebilir.
     Newcastle sözleşmesi, çoğunlukla petrol pazarından farklı arz ve talep esaslarına sahip olan enerji üretimi kullanımı için kömürü temsil etmektedir. Uçuş iptalleri ve seyahat kısıtlamaları küresel petrol kullanımını% 20'ye kadar düşürmüş olabilirken, Suudi Arabistan ve Rusya piyasayı ekstra malzemelerle doldurmak üzeredir. Brent, yılın başından bu yana yaklaşık% 60 oranında düştü. Denizdeki kömür için en büyük müşteriler olan Asya'daki enerji piyasaları daha dirençli olmuştur.
     Avustralya’nın ana yükleme limanında fiyatlandırılan Newcastle kömürü, Asya’da sıvılaştırılmış doğal gazın ölçütü olan Japonya-Kore kaleminin üzerinde bu yılın çoğunda enerji eşdeğeri bazında işlem görüyor.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski