Denizaltılarla İletişime İzin Veren Radyo Ağı

Denizaltılarla İletişime İzin Veren Radyo Ağı


Dünya okyanuslarında açıklanamayan bir yerde bir denizaltıya batırılmış 50 denizciden oluşan bir mürettebatla iletişim kurmanız gerektiğinde ne yaparsınız? İkinci Dünya Savaşı'ndaki Donanma liderlerine cevap vermek zor bir soruydu.

Radyo dalgaları tuzlu sudan kolayca geçmez, bu da bir denizaltı mürettebatı ile aktif iletişim kurmanın denizaltı yüzeyinin bir anten olması anlamına geliyordu. Bu bariz bir çözümdü, ancak daha önce gizli bir denizaltıyı şimdi görünür bir hedef haline getirdi.

Sorunun çözümü
Daha gizli bir çözüm bulmakla görevli mühendisler, 10 kHz civarında düşük frekanslı radyo dalgalarının yaklaşık 20 metreye kadar derinliklere tuz suyuna nüfuz edebileceğini keşfettiler. Denizaltılardaki transponderlerin bu frekans aralıklarına geçilmesi durumunda karadaki liderlikle iletişim kurduklarını fark ettiler.

Bu fikirdeki sorun, bu düşük frekanslı radyo dalgalarının oluşturulması ve yayınlanmasının büyük antenler gerektirmesiydi. Esasen, bir radyo dalgasının frekansı ne kadar düşükse, antenin o kadar uzun ve büyük olması gerekir.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski