Blockchain Nedir? Güvenli midir?

Blockchain Nedir? Güvenli midir?


Blockchain kavramı ilk önce kripto para birimleri etrafında gelişti. Spesifik olarak, Bitcoin gibi kripto para birimlerini takip etmek için kullanılan kayıt tutma teknolojisiydi. Yabancıların çevrimiçi işlemlerinde dürüst ve tutarlı kalmasına yardımcı olan, herkesin erişebileceği merkezi olmayan bir platform.

Blockchain'i tam olarak anlamak için gerçek bir blok zinciri olarak hayal etmek en kolay yoldur. “Bloklar” işlemler hakkında dijital bilgilerken “zincir” depolandıkları bir genel veritabanıdır.

Bloklar, işlemin tarihi, saati, miktarı ve bunu yapan kişinin dijital imzası gibi bilgilerden oluşur. Bir blok 1 MB veri depolayabilir. Bu, günümüzde çok büyük görünmeyebilir, ancak aslında birkaç bin işlemi saklamak için yeterlidir.

Neden Blockchain Kullanılır?

Bir blok zincirine herkes erişebiliyorsa, neden kullanmak güvenlidir? Şüphesiz, herkes oturum açabilir ve özel verilerimize bakabilir mi? Öyle değil, blockchain aslında oldukça güvenli.

Blockchain'e erişimi olan herkes, herhangi bir zamanda görüntülemek için bir kopyasını oluşturabilir, yani herhangi bir noktada operasyonda bir blockchain'in binlerce kopyası olabilir. Bir hacker'ın blockchain'i manipüle etmesi için, aynı anda mevcut tüm kopyalarını manipüle etmesi gerekir ve bu, internet korsanlarının yapabileceğinin ötesinde bir durumdur.

Ayrıca, dijital imza sayesinde bilgileriniz güvende tutulur. İşlemin içeriğine verilen tutar ,tarih ve sizinle ilgili tek bilgi gibi imza bilgileri dışında bloğa herhangi bir bilgi vermek zorunda değilsiniz;keyfi bir şey.

İşlemlerinizle ilgili bu coğrafi bağlamın tam olmamasıyla (IP adresleri bile blok zincirlerinde saklanmadığından), işlemler bir yabancıya neredeyse anlamsız veri listelerine indirgenir. Zincir sayesinde kayıtlar var, ama kimseye çok az fayda sağlayacaklar.

Blockchains'i Güvenli Kılan Nedir?

Bankalar, finansal kayıtları tutmanın güvenli bir yolu olduğu için blockchain teknolojisiyle ilgileniyor. Bu neden? Basit bir nedenle; banka kayıtları her zaman düzenlenebilir, ancak blok zincirleri değiştirilemez.

Çünkü her zaman zincirin sonuna yeni bloklar eklenir, bu yüzden her zaman kronolojik sırada saklanırlar. Bu karma kodları hatırlıyor musunuz? Zincirdeki her bloğun benzersiz bir karma kodu vardır, ancak aynı zamanda bloğun karma kodunu doğrudan üzerinde saklar. Bir blokta depolanan verileri değiştirmek için herhangi bir şey yapılırsa, bu, karma kodunu değiştirir.

Bununla birlikte, bu yukarıdaki bloğun karma kodunu değiştirmek zorunda kalacak, bu da yukarıdaki bloğun kodunu değiştirecektir. Bu sadece manuel manipülasyon ile yapılabileceğinden, yapılamaz.

Bitcoin'in blok zinciri Haziran 2019'dan itibaren 580.000 bloktan yüksek ve bu her geçen dakika artıyor. Bu blockchain'i düzenlemek için gereken hesaplama gücü mevcut değildir. Blok oluşturulduktan sonra düzenlenemez ve sakladığı veriler güvenlidir.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski