3D Baskı Üretim Dünyasını Nasıl Değiştirdi?

3D Baskı Üretim Dünyasını Nasıl Değiştirdi?


Uygun fiyatlı hızlı prototipleme ve anlık üretim günleri üzerimizde, ancak imalat endüstrisini bir bütün olarak nasıl değiştirdiler?

3D baskı endüstrisinin ilk hype'ı, herkes kendi evinde istedikleri her şeyi yazdırabileceklerine inanıyordu. Bu doğru olsa da, 3D baskının parladığı yer burası değildir. Beni yanlış anlamayın, 3D baskı arka bahçe mühendisliğinde ve hızlı prototipleme dünyalarında devrim yaptı, hatta ISS'deki astronotlara yardımcı oldu. Tüm bu gelişmeler gerçekten sadece 3D baskının ana amacına baktığımızda düşünülmektedir: hızlı ve kolay bir şekilde sınırsız ürünler yaratmak.

Katkı maddesi imalat sanayi
Diğer adıyla katkı üretimi olarak bilinen 3D baskının çekirdeği, her segmentin büyümesini körükleyen teknolojideki ilerlemelerle yıllardır varlığını sürdürüyor. İlk yıllarda hiç kimse 3D baskının sadece çok pahalı olduğu için herhangi bir endüstride devrim yaratacağını düşünmüyordu. Ancak fiyatlar düşmeye başladıkça, 3D baskının imalat sanayiini değiştirme yeteneği ortaya çıkmaya başladı.

Burada hangi imalat endüstrisinden bahsettiğimize odaklanalım çünkü çok önemli farklılıklar var. Hobi, arka bahçe mühendisleri ve yapımcılar tarafından yapılan ev üretimi; o zaman şirketler ve endüstriler tarafından kullanılan büyük ölçekli üretim imalatı var. 3D baskının etkileri her iki alanda da görülebilir ancak biraz farklı şekillerde.

İLGİLİ: MIT 3D CAM BASKISINA BAŞLADI


İlk olarak kişisel ve küçük ölçekli imalat endüstrisine baktığımızda, 3D teknolojileri alanı tamamen değiştirdi. Gün geçtikçe daha uygun fiyatlı bir fiyatla, mühendisler parçaları saat içinde hızlı bir şekilde prototiplendirebiliyorlar. Genellikle, çoğu küçük ölçekli imalatın ihtiyaçlarını karşılayan bu küçük yazıcılarda ABS veya PLA gibi plastik filamentler kullanılır.

Makineler hiçbir şekilde hızlı değildir, ancak verimli, kullanımı kolay ve doğrudur. Bir bütün olarak endüstri değişimi açısından, çalışma alanlarının parasal bir yazıcı edinme yeteneği olması koşuluyla, 3D baskı dünyadaki hemen hemen her atölyeye sızdı.
Yorumlar

Daha yeni Daha eski